ALMOST IN PASSING

Sanat ve Tasarım Üniversitesi Deneysel Tasarım Fakültesi İstanbul’da

Sergi Açılışı:
Yer: Galeri 5533
Tarih: 03.04.2010
Saat: 15:00

Performans:
Yer: Dogzstar
Tarih: 02.04.2010
Saat: 21:00

Nisan ayında Galeri 5533’te yer alacak “Almost in Passing” sergisi kapsamında genç Avusturyalı sanatçıların güncel yapıtlarından temsili kesitlere yer verilecek.

Video, fotoğraf, heykel, ses enstalasyonu ve performansların yer alacağı sergideki çalışmalar sanatçıların şahsi tecrübelerini, sosyal ve siyasi geçmişlerini yansıtan birer çalışma olarak ele alınabilir.

Sergiye paralel olarak diyalog ve tartışma ortamı yaratmak için Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde konferans ve sunumlar; Dogzstar gece kulübünde deneysel elektronik müzik, projeler ve performanslar gerçekleştirilecek.

Serginin küratörlüğünü Kuzey Avusturya Landesgaleri Direktörü Dr. Martin Hochleitner ve Linz Sanat ve Tasarım Üniversitesi Deneysel Tasarım Fakültesi öğretim görevlileri Andrea van der Straeten ve Hubert Lobnig yürütüyor.

Bu sergi Linz Sanat ve Tasarım Üniversitesi Deneysel Tasarım Fakültesi’nin İstanbul’un genç ve dinamik sanat topluluğu ile süregelen işbirliğinin bir parçası olarak yorumlanabilinir. Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde eğitim gören Linz Deneysel Tasarım Fakültesi öğrencileri Valarie Schager ve Ufuk Serbest, bu süre zarfında Linz’te ilk defa genc İstanbullu sanatçıları konu edinen bir sergi gerçekleştirdiler. 2009 Nisan ayında Linz’in merkezinde gerçekleşen Inspring Stanbul sergisi büyük ilgi görürken Linz Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nin Linz 09 Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamındaki işbirliğinin de bir göstergesi oldu. http://www.peligro.at/istanbul/

Galeri 5533, Dogzstar, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

02.04. DOGZSTAR (opening)
22:00 PERFORMANCE & CONCERT
KARTAL SOKAK NO:3 KAT:3

MARTIN & THE EVIL EYES OF NUR
DIE FAXEN
NU’FUK feat. J MC
IMAGE RECORDER

Visuals
TSCHOERDA
SYSTEM JAQUELINDE

03.04 GALLERY 5533
15:00 EXHIBITION OPENING
OPEN: TUE 06.04 – SAT 10.04 /13:00 – 18:00
IMC 5.BLOCK NO:5533 UNKAPANI , ISTANBUL

—————————————————————

The Department of Experimental Art and Design Linz in Istanbul

The presentation of artworks by young Austrian artists in April 2010 in Istanbul will focus on a representive selection in contemporary productions. Videos, photographies, objects, performances as well as audio installations might be seen as the artist’s reflections on personal experiences as well as their social and political background. The exhibition will be accompagnied by presentations and short lectures at Mimar Sinan Fine Arts University, on electronic music, art projects and performances at the Dogzstar Club Istanbul (2. April 2010) in order to initiate productive discussions.

The show has been curated by University Professor Dr. Martin Hochleitner (Director of Landesgalerie Upper Austria) together with the department Experimental Design at the University of Art and Industrial Design in Linz (Andrea van der Straeten and Hubert Lobnig)

This exhibition in Istanbul is to be seen as part of an on going exchange between the department Experimental Design at the University of Art and Industrial Design in Linz and the young and vivid art secene of Istanbul. During their stay (at Yildiz Technic University Istanbul Erasmus program) Oona Valarie Schager and Ufuk Serbest (both students at the department Experimental Design in Linz) initiated, curated and organized the very first exhibition with young artists from Istanbul in Linz: In April 2009 this show Inspring Stanbul, located in the city center of Linz attracted great attention while in addition representing the cooperation between University of Art and Industrial Design and Linz 09 – European Capital of Culture. http://www.peligro.at/istanbul/

  1. thank you…very nicee

  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: